Sure, it's a snack pack -- but, Myrtle, did you see the COST?

Check it out! Are we really eating that many of these snack packs?
Check it out! Are we really eating that many of these snack packs?
Sharon Bari says the convenience of these snacks is worth the price.
Sharon Bari says the convenience of these snacks is worth the price.

There's an invasion taking place at the grocery store. It's a large-scale takeover of small-scale snacks.

But, according to Call 11 for Action problem solver Mika Highsmith, these snacks are anything but small when it comes to price.

They're convenient and in reduced portions, but you could paying more than twice the price of the same product sold in a single package.

Let us explain.

Sharon Bari tries to be health conscious when she packs lunch for her daughter. She includes a salad, an apple and as a treat, a 100-calorie snack package.

"If she needs to have a snack that's not a specifically healthy snack, here at least I feel like there's a limit to the number of calories in it," Bari explains.

Indeed, sales of 100-calorie snacks jumped 38 percent last year to nearly $250 million. It's the anti-supersize-me revolution. These small snacks have become a big hit across the country, but it's an expensive way to eat less.

Ounce for ounce, a box of 100-calorie packs costs more than twice more than a regular box.

"You're paying two, sometimes three times as much per pound, or per cookie," says Michael Jacobsn with the Center for Science in the Public Interest.

The biggest mark-ups came on 100-calorie packages of Cheese Nips (279% more), Keebler Chips Deluxe (250% more) and Chex Mix (248% more).

"You'd save a lot of money, if you simply bought a regular sized package and portioned out a few cookies and crackers," Jacobson says.

But, it's an expense many are willing to pay.

"I like the idea of portion control," Bari says.

Posted by KO